top of page

Dětská jóga - hravost a radost ze cvičení

Jaká je jóga pro děti? Jednoznačně hravá a kreativní. Učí nás dívat se kolem sebe a inspirovat se v přírodě. Zvířata nemají problémy jako my – nebolí je záda ani hlava, dobře spí i rostou. Umí pracovat se svým tělem tak, aby jim bylo dobře. Jóga pro děti je hravá forma cvičení, která přináší pohodu i zdraví, pružnost i fyzickou zdatnost. Toto komplexní cvičení plně respektuje dětský vývoj fyzický i psychický.


Pojďte si s námi hrát na zvířátka, rozvíjet fantazii a představivost. Budeme cvičit zábavnou formou za doprovodu říkanek, pohádek a her. Cvičení se zaměřuje na koordinaci pohybů, jemnou i hrubou motoriku, posílíme tělo, aby bylo silné, zdravé i pružné (jako kobra...). Naučíme se relaxovat, správně dýchat a lépe se soustředit. Mimo jiné budeme rozšiřovat i slovní zásobu a trénovat paměť. 


 

Co přináší cvičení jógy:
•    Zlepšuje držení těla, jeho pružnost, sílu i rovnováhu.
•    Lépe se nám dýchá, odbourává stres a napětí v těle.
•    Pracuje s emocemi, vyrovnává energii v těle, snižuje hyperaktivitu.
•    Podporuje pozitivní myšlení i zdravé sebevědomí.
•    Zvyšuje soustředěnost a trpělivost.
•    Učí děti sebepoznání, sebepřijetí a důvěře ve vlastní tělo i vnímání. 
•    Zapojuje orientaci v prostoru i jemnou motoriku. 
•    Přináší vnitřní radost, lásku i kreativitu.


Jak probíhá cvičení pro děti? Má svůj řád i svá pravidla, děti se tím učí hranicím – začátku a konce, respektu k ostatním zúčastněným, ale i k sobě samému, učí se trpělivosti a sdílení s druhými.

Máme úvodní i závěrečné rituály, následuje rozhýbání těla v rámci nějaké hry a poté příběh – ten posloucháme, vnímáme a procítíme celým tělem – zapojujeme všechny smysly a projevujeme emoce. Cvičíme kreativně jógové pozice, které dokreslují celé vyprávění.

Většinou je celá lekce zasazena do jednoho tématu a aktivity na sebe navazují. Celé téma pak zrekapitulujeme v krátké relaxaci a při závěrečném sdílení se dobereme i nějakého ponaučení či sociálního tématu.  


Co je potřeba na jógovou lekci? Neslazené pití a pohodlné oblečení. Cvičíme bosky v ponožkách i bez. Podložky, deky i pomůcky jsou na místě. 

kobra_hrajeme_si_na_zviratka.png
bottom of page